No 2020. gada 7. septembra sākas pieteikšanās Rīgas jauno uzņēmēju apmācību programmai Kembridžā, Lielbritānijā. Pieteikumu pieņemšana ilgs līdz 13. oktobrim vai līdz 50 dalībnieku uzņemšanas programmā brīdim. Programmā tiek gaidīti jaunie un topošie uzņēmēji, jaunieši, tehnoloģiju un citu jomu speciālisti ar vēlēšanos attīstīt idejas biznesā.
Programma ir veidota divās daļās. Pirmā daļa norisināsies Rīgā no 17. oktobra līdz 28. novembrim, kur četru nodarbību laikā jaunie uzņēmēji gūs praktiskas zināšanas un iemaņas, lai efektīvi spētu īstenot savu ieceri. Rīgas daļas noslēgumā dalībnieki savas biznesa idejas prezentēs žūrijai pasākumā “Lāča miga”, un 25 visaugstāk novērtētie dalībnieki saņems iespēju piedalīties programmas otrajā daļā – Kembridžā. Brauciens uz Lielbritāniju norisināsies 2021. gada janvāra beigās, tā dalībniekiem tiks līdzfinansētas ceļa, kā arī naktsmītnes izmaksas Kembridžā.
“Aicinu pieteikties programmā visus, kuriem ir biznesa ideja, bet vēl nav skaidrs, vai tas varētu vai nevarētu aiziet. Šī ir laba iespēja to pārbaudīt, saņemt vērtējumu no malas un tiešām mesties iekšā biznesā, ja viss strādā tā, kā sākotnēji plānots”, iesaka programmas absolvents Jānis Jaško, līdzdibinātājs uzņēmumā “WeedBot”, kas attīsta nezāļu likvidēšanas robotu lauksaimniecībai.
“Man vērtīgākā bija atziņa, ka manis veidotais biznesa kontaktu tīkls ir pamats idejas sekmīgai realizācijai,” komentē programmas absolvente Sabīne Vīksne.
Programmas nolūks ir iedrošināt pievērsties uzņēmējdarbībai ar starptautisku vērienu, veidot izpratni par ilgtspējīgas uzņēmējdarbības kultūru un paaugstināt jauno uzņēmēju konkurētspēju. Piesakoties programmai individuāli vai ar komandu, dalībniekiem tiek dota iespēja attīstīt savu biznesa ideju pieredzējušu mentoru un lektoru sabiedrībā. Programmai var pieteikties gan jauni cilvēki, gan cilvēki ar pieredzi kādā specialitātē, bet bez līdzšinējas pieredzes uzņēmējdarbībā. Programmas uzdevums ir sniegt dalībniekiem zināšanas, pieredzi un kontaktus uzņēmējdarbības veidošanai.
“Pirmkārt, nedēļa Kembridžā izmainīja manu skatu uz uzņēmējdarbību. Es sāku uz visu raudzīties ar jautājumu “kāpēc nē?”. Kad atgriezos mājās no šī pārsteidzošā ceļojuma, kulturoloģijas skolotāja lūdza, lai es pastāstu par to saviem skolas biedriem – tā nu es kļuvu par pasniedzēju pati savā skolā. Divas nedēļas pēc Kembridžas programmas man bija pirmais “lielais” pasūtījums – 40 produkta vienības. Tas bija jāizpilda nedēļas laikā, bet mēs to paveicām. Esmu pateicīga, ka profesors Barels mani iepazīstināja ar potenciālu biznesa partneri Anglijā, kuram es jau nosūtīju savu pirmo starptautisko pasūtījumu. Biju ļoti noraizējusies par sūtījuma procesu, bet viss noritēja gludi bez jebkādas aizķeršanās,” stāsta iepriekšējā gada programmas jaunākā dalībniece Antra Adiene. “Noteikti ieteiktu programmu arī citiem, jo, manuprāt, Latvijas iedzīvotāji lielākām ambīcijām atvēzējas tieši pēc izbraukšanas no savas valsts.”
Programmu jau sesto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku, profesoru Alanu Barelu un Anglia Ruskin University Kembridžā. Līdz šim programmu absolvējuši 109 dalībnieki un vismaz 10 no viņiem pēc programmas norises ir izveidojuši savus uzņēmumus. Savukārt daudzi citi absolventi ir izveidojuši saviem esošajiem uzņēmumiem jaunu stratēģiju vai būtiski mainījuši karjeru. Programmas galvenais partneris ir Rīgas dome. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas – Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Ventspils Augstskola.
Vairāk par programmu iespējams uzzināt, kā arī elektroniski pieteikties līdz 13. oktobrim var mājaslapā https://www.connectlatvia.lv/cvc/.
Papildu informācija:
Līva Beķere
Biedrība “CONNECT Latvija”
“Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā”
programmas komunikācijas speciāliste
Tel. 28658100, e-pasts: [email protected]
Inese Pabērza
Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Sabiedrisko attiecību
vadītāja
Tel. 26418755, e-pasts: [email protected]
“Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” programmas otrās kārtas ietvaros 2020. gada janvāra pēdējo nedēļu 27 jaunie uzņēmēji pavadīja Kembridžā, Lielbritānijā, piedaloties intensīvās mācībās, vizītēs un sarunās ar vietējiem uzņēmējiem, lektoriem. Nedēļas programma iekļāva lekcijas, vizītes uz inovāciju centriem – St. John’s Innovation Centre, FutureBusiness Centre un Cambridge Design Partnership, oficiālas tikšanās ar Latvijas vēstniecības un Anglia Ruskin University pārstāvjiem, individuāli organizētas tikšanās ar potenciālajiem biznesa partneriem, svinīgas noslēguma vakariņas vēsturiskajā Madingley Hall muižā un noslēguma biznesa plānu prezentāciju pasākumu. Programma norisinājās jau piekto reizi, taču pirmo reizi tādā mērogā ar tik lielu Latvijas jauno uzņēmēju delegāciju, kas kļuva iespējams, pateicoties programmas galvenajam atbalstītājam – Rīgas domei. Tāpat programmas darbu no Latvijas puses Biedrības “CONNECT Latvija” vadībā sekmēja gan Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, gan Latvijas vēstniecība Lielbritānijā, gan Latvijas augstskolas – Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Stockholm School of Economics in Riga.
Latvijas jauno uzņēmēju delegāciju Kembridžā uzņēma profesors Alans Barels ar savu uzņēmumu Cambridge Worldwide Associates un Anglia Ruskin University, kurā notika lielākā daļa nodarbību. No citiem Kembridžas uzņēmējiem aktīvi darbā ar Latvijas uzņēmējiem iesaistījās IT nozares uzņēmējs Marks Laizels, viens no Raspberry Pi dibinātājiem un uzņēmējdarbības pasniedzējs Kembridžas Universitātē Džeks Langs, tirgus izpētes speciālists Kriss Lamaisons, digitālo tehnoloģiju eksperts Jans Storgards, savulaik ilggadējs inovāciju centra St. John’s Innovation Centre direktors Valters Heriots, uzņēmēja Klēra Batona, Eseksas universitātes pētnieks Džejs Mitra, latviešu uzņēmējs Kembridžā Elvijs Sarkans un citi.
Pēc pašu jauno uzņēmēju iniciatīvas dalībnieki piedalījās Kembridžas Universitātes Judge Business School akseleratora jauno uzņēmēju prezentāciju pasākumā, kur varēja novērot vietējo jauno uzņēmēju prezentāciju prasmes un projektu attīstības virzību.
Latvijas jaunie uzņēmēji attīsta dažādus inovatīvus uzņēmējdarbības virzienus. Jānis Jaško ar komandu izstrādā robotus lauksaimniecībai un kā pirmo produktu tirgū plāno piedāvāt rūpniecisku nezāļu iznīdēšanas robotu. Irīna Kukliča ar ģimenes uzņēmumu ir atradusi risinājumu varroa slimības novēršanai bišu saimēs. Jānis Delviņš ar komandu atvieglo darbu būvniecības uzņēmumiem, piedāvājot vienkāršu un pieejamu digitālo risinājumu, kas padarīs tehniskā projekta realizāciju dabā būvobjektā precīzāku, ātrāku un drošāku. Savukārt četru uzņēmēju komanda SPIID attīsta ilgtspējīga un videi draudzīga dizaina koncepta apģērbu sēriju. Bet Dmitrijs Meļņikovs ar kolēģiem veido jaunu virzienu savā biznesā – moduļa veida ģimenes māju projektēšanu un būvniecību. Vairākiem no Latvijas jauno uzņēmēju projektiem noslēguma prezentācijās vietējie eksperti prognozēja tirgu ne vairāk, ne mazāk kā visā pasaulē un piedāvāja sevi par mentoriem šajos projektos. Daudzi jaunie uzņēmēji būtiski progresēja intensīvās nedēļas laikā un noslēguma prezentācijas klātesošo ekspertu vērtējumā bija ļoti augstā līmenī – gan saturiski, gan vizuāli. Tāpat augstu tika novērtētas dalībnieku angļu valodas teicamās prasmes.
Ar dziesmām, dzeju un labā atmosfērā tika aizvadītas svinīgās programmas noslēguma vakariņas 16. gadsimta Madingley Hall muižā. Latvijas jaunie uzņēmēji bija sagatavojuši dzejas priekšnesumus, ko spoži izpildīja mākslinieki no pašu uzņēmēju vidus. Savukārt visas nedēļas kulminācija bija profesora Alana Barela sagatavotais pārsteigums – īpašs paša sarakstīts dzejolis jaunajiem uzņēmējiem Latvijas un Kembridžas sadarbības saišu iedrošinājumā veidot labāku pasauli.
Pateicoties izveidotajām attiecībām un sadarbības tīklam starp Latvijas augstskolām, Rīgas domi, un Kembridžas uzņēmējiem un augstskolām, jau sākta plānošana nākamajai programmai, uz kuru jaunie uzņēmēji varēs pieteikties dalībai 2020. gada rudenī.
Aizvadītās nedēļas nogalē Latvijas Universitātes Akadēmiskajā centrā darbu uzsāka “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” programma.
Ar savām biznesa idejām tajā startēja 47 jaunie uzņēmēji no visas Latvijas – gan individuāli, gan komandās.
Kā stāsta viens no Programmas iniciatoriem, Biedrības “CONNECT Latvija” OSIRIS projekta vadītājs Elmārs Baltiņš: “Programmā piedalās ne vien studenti no dažādām Latvijas augstskolām, bet arī cilvēki ar pieredzi. Kopumā dalībnieki pārstāv ļoti plašu nozaru spektru. Te ir gan IT, gan mārketinga un pārdošanas speciālisti, gan inženieri, finansisti u.c. Viņu motivācija, kas aprakstīta programmai iesniegtajos pieteikumos, liecina, ka tie ir cilvēki, kas vēlas uzlabot pasauli – glābt bites, uzlabot pilsētas infrastruktūru, izglītot bērnus un pieaugušos, pārstrādāt izlietoto iepakojumu un daudz ko citu.”
Pirmajā iepazīšanās nodarbībā dalībnieki prezentēja savas idejas un meklēja domubiedrus, ar kuriem kopā strādāt pie savu projektu realizācijas. Tika izveidotas vairākas jaunas komandas.
Darba gaitā jaunie uzņēmēji apguva arī zināšanas par tādiem būtiskiem jautājumiem kā savas idejas testēšana, mērķauditorijas noteikšana, tirgus izpēte, biznesa modelēšana un stratēģiskā plānošana.
Māris Millers vada nodarbību par biznesa modelēšanu
“Ieguvām daudz jaunas informācijas, kas palīdz paskatīties uz biznesa idejas attīstību no dažādām perspektīvām. Strādāju kopā ar partneri pie jaunas idejas koncepcijas, tādēļ mums tas ir ļoti aktuāli un palīdz virzīties uz priekšu”, tā programmas pirmos soļus komentē viens no dalībniekiem – jaunais uzņēmējs Aleksandrs Manajenkovs.
Arī Irina Pētersone, kurai jau ir maģistra grāds starptautiskajā biznesā, atzīst, ka ir ļoti iepriecināta un iedvesmota piedalīties programmā. “Man ir vairākas idejas, kuras es labprāt realizētu, bet pietrūkst zināšanu un pārliecības. Jau pirmajās nodarbībās esmu saņēmusi jaunu iedrošinājumu attīstīt savus projektus un darboties. Tās zināšanas, ko ieguvu nodarbībās, man varētu noderēt arī strādājot ar citiem projektiem nākotnē. Mani iedvesmoja tā vide un radošā atmosfēra, kāda bija pasākumā”.
Viens no lektoriem, biznesa organizācijas un attīstības konsultants Māris Millers, atzina, ka labprāt dalās auditorijā ar savām zināšanām un instrumentiem, kā, piemēram, “biznesa modelēšana”, “ceļa karte”, kas ir jau palīdzējuši attīstīties daudziem uzņēmumiem. “Man prieks, ka Latvijā attīstās jaunas biznesa idejas, un, ka ar tām strādā gan gados jauni, gan pieredzējuši cilvēki”.
Programma norisinās divās kārtās Rīgā un Kembridžā. Rīgas moduļa ietvaros dalībnieki klātienē tiksies četrās nodarbību dienās līdz 30. novembrim, kad arī tiks noskaidroti 25 labākie dalībnieki, kas iegūs ceļazīmi dalībai Kembridžas modulī.
Programmu jau piekto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku profesoru Alanu Barelu, Cambridge Innovation Academy un Anglia Ruskin University. Programmu līdzfinansē Rīgas dome. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas – Latvijas Universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Rīgas Tehniskā universitāte.
Pagājušajā nedēļā Lielbritānijas vēstniecības Rīgā vadītāja vietniece Ruth Rajavejjabhisal uzņēma “Riga-Cambridge Venture Camp” jeb “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” programmas absolventus, lektorus, mentorus un sadarbības partnerus, lai svinīgi atklātu programmas norises piekto gadu.
Lielbritānijas vēstnieka vietniece tiekas ar programmas absolventiem
“Ik gadu programmas īstenošanā Lielbritānijā un Latvijā piedalās ap 40-50 cilvēku, turklāt mēs programmu īstenojam brīvprātīgi un no sirds. Kāds var vaicāt, vai neesam traki, kamdēļ to darām. Mūsu galvenā motivācija ir spēcināt uzņēmējdarbības garu Latvijas sabiedrībā, lai attīstītu mūsu valsts ekonomiku. Tomēr visnenogurdināmākais no mums ir programmas dibinātājs profesors Alans Barels, viens no pasaules uzņēmējdarbības vēstniekiem, kurš ir izveidojis nozīmīgu sadarbības tiltu starp Kembridžu un Rīgu. Pirms pieciem gadiem mēs nespējām iedomāties, ka programmu absolvēs 100 dalībnieku, turklāt tik ambiciozas personības, kuras kļuvušas par veiksmīgiem uzņēmējiem un ir pat sniegušas intervijas žurnālam “Forbes”,” skaidro Nataļja Točelovska, Stockholm School of Economics in Riga finanšu pasniedzēja.
Programma ir veidota divās kārtās. Rīgā klātienes darbs norisināsies četrās nodarbību dienās no 19. oktobra līdz 30. novembrim, bet Kembridžā sesijas tiks īstenotas vienas nedēļas garumā janvāra pēdējā nedēļā. Programma ir vērsta uz jauniem uzņēmējiem un studentiem, kuriem var būt atšķirīgs pieredzes un zināšanu līmenis uzņēmējdarbībā. Nodarbības par mārketingu, digitālo uzņēmējdarbību, biznesa finansēm, sociālo uzņēmējdarbību, investīciju piesaistes procesu, komunikāciju un citiem tematiem būs noderīgas ikvienam. Bez tam uzņēmēju pieredzes stāsti par viņu panākumiem un izaicinājumiem palīdzēs ieraudzīt uzņēmējdarbības dažādās šķautnes.
“Izveidotais tilts šo dažu gadu laikā ir radījis plašu tīklu starp programmā iesaistītajiem inovatoriem, talantiem un aizraujošām personībām no Lielbritānijas un Latvijas. Programma māca aktuālas, praktiskas un daudzpusīgas iemaņas jaunajiem uzņēmējiem. Pateicoties šai programmai, kā arī citiem nozīmīgiem starptautiskiem projektiem, sadarbība starp akadēmisko, privāto un valsts sektoru Lielbritānijā un Latvijā ir ļoti attīstīta, kas viennozīmīgi stiprina uzņēmējdarbības garu,” atzīst Lielbritānijas vēstniecības Rīgā vadītāja vietniece Ruth Rajavejjabhisal.
Programmā liela uzmanība tiek pievērsta komunikācijas un prezentācijas prasmēm, un spējai veidot kontaktus sadarbības nolūkos, ko dalībnieki apgūst dažādos veidos. Biznesa idejas prezentācijas kvalitāte būs viens no kritērijiem dalībnieku izvērtēšanai Rīgas kārtas noslēgumā. 25 labākie dalībnieki iegūs ceļazīmi uz programmas otro kārtu, kā arī līdzfinansējumu ceļa izdevumu segšanai un apmaksātas naktsmītnes.
Anderss Pālzovs, Stockholm School of Economics in Riga rektors uzrunā studentus no dažādām akadēmiskām sfērām: ”Programmā lielāko ieguvumu gūst tās komandās, kuras spēj apvienot savas specifiskās, tehniskās zināšanas ar uzņēmējdarbību. Nav pareizi uzskatīt, ka bioloģijas students nespēj sadarboties ar uzņēmēju un kopīgi radīt biznesu. Galvenais ir vēlme panākt iecerēto un nebaidīties kļūdīties uzsāktajā ceļā.”
SSE Riga rektors Anderss Pālzovs atklāja 5. sezonas programmu
Programmas “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā” ietvaros dalībnieki attīstījuši biznesa idejas visdažādākajās jomās – pārtikas produktu ražošana, medicīnas tehnoloģijas, apģērba dizains, bērnu aprūpe, IT, arhitektūra, izglītība, tūrisms u.c. Dalībai iespējams pieteikties ar savu biznesa ideju individuāli vai ar esošu komandu. Interesentiem bez savas biznesa idejas būs iespēja piedalīties ideju ģenerēšanas darbnīcā 14. oktobra vakarā – dienu pirms pieteikumu termiņa slēgšanas.
Programmas absolventes Arta Pastora un Līga Stradiņa no OGA events
Programmu jau piekto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku profesoru Alanu Barelu, Cambridge Innovation Academy un Anglia Ruskin University. Programmu līdzfinansē Rīgas dome. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas – Latvijas Universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Rīgas Tehniskā universitāte.
Jauniešiem, kuri vēlas gūt starptautisku pieredzi no iedvesmojošiem vieslektoriem, doties vizītēs uz Kembridžas biznesa inovāciju centriem un apgūt uzņēmējdarbību daudzveidīgās perspektīvās, ir aicināti piedalīties programmā “Rīgas jauno uzņēmēju apmācība Kembridžā”.
Nataļja Točelovska, Stockholm School of Economics in Riga finanšu pasniedzēja, iedrošina ar programmas palīdzību savā dzīvē kaut ko mainīt, izejot no komforta zonas: “Kembridžas programma ir ļoti ambicioza un uz rezultātiem vērsta, lai ikviens dalībnieks iegūtu zināšanas, attīstītu vai radītu savu biznesa ideju, satiktu jaunus, līdzīgi domājušus cilvēkus Rīgā un Kembridžā, un, protams, sajustu uzņēmējdarbības garu pasaules mērogā.”
Programmas mērķi ir motivēt tās dalībniekus pievērsties uzņēmējdarbībai ar starptautisku vērienu, veidot izpratni par ilgtspējīgas uzņēmējdarbības kultūru un paaugstināt jauno uzņēmēju konkurētspēju. Piesakoties programmai individuāli vai ar komandu, dalībniekiem tiks dota iespēja attīstīt savu biznesa ideju pieredzējušu mentoru un lektoru vadībā.
“Pavadītā nedēļa Kembridžā bija viena no fantastiskākajām manā mūžā!”, dalās programmas absolvente Līva Beķere. “Man bija sajūta, it kā zobratiņi galvā grieztos reizes trīs ātrāk un jaunas idejas nemitīgi nāca prātā. Katrs nākamais lektors šķita vēl iedvesmojošāks par iepriekšējo. Ieguvu ļoti vērtīgus kontaktus ar Kembridžas uzņēmējiem brīvā gaisotnē, un programmas noslēguma vakariņas vēsturiskajā Kembridžas universitātē paliks spilgtā atmiņā vēl ilgi.”
Programma norisināsies divās kārtās: pirmā kārta no 19. oktobra līdz 30. novembrim Rīgā un otrā kārta janvāra pēdējā nedēļā Kembridžā – vienā no pasaules vadošajiem inovāciju reģioniem. Rīgas kārtas noslēguma biznesa ideju prezentēšanas pasākumā “Lāča miga” 25 labākie dalībnieki iegūs ceļazīmi uz programmas otro kārtu, kā arī līdzfinansējumu ceļa un naktsmītnes izdevumu segšanai.
Rīgas Tehniskās universitātes MBA studiju programmas “Inovācijas un uzņēmējdarbība” direktors Modris Ozoliņš aicina pieteikties, jo dalība programmā var dot savam biznesam nepieciešamo grūdienu: “Rīgas kārtā varēsi fokusēties uz savas biznesa idejas virzību, jo mārketinga, finanšu, komunikācijas un citi eksperti būs Tavi padomdevēji un sabiedrotie. Savukārt, Kembridža ar tās stimulējošo inovāciju ekosistēmu, vēsturi, prominento augstskolu un viediem lektoriem ar pasaules mēroga redzējumu radīs īpašu noskaņu un iedvesmu Tava biznesa virzībai.”
Dāvis Bičkovičs, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktora p.i. uzsver, ka: “Rīga ir Latvijas uzņēmējdarbības un izglītības centrs, tādēļ, finansējot šo programmu, ceram, ka Rīgā radīsies jauni, uz zināšanām un starptautisku pieredzi balstīti uzņēmumi, kas palīdzēs uzlabot gan Rīgas, gan valsts ekonomikas starptautisko konkurētspēju.”
Programmu jau piekto gadu īsteno biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar uzņēmējdarbības vēstnieku un profesoru Alanu Barelu, Cambridge Innovation Academy un Anglia Ruskin University. Programmu līdzfinansē Rīgas dome. Mācībspēkus un mentorus programmā iesaista sadarbības augstskolas – Latvijas Universitāte, Stockholm School of Economics in Riga un Rīgas Tehniskā universitāte.
Latvijas Universitātes profesors Andris Deniņš
Biedrības “CONNECT Latvija”
vadītājs Elmārs Baltiņš
Jau trešo gadu pēc kārtas Biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar Kembridžas profesoru Alanu Barelu, Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāti (BVEF) un citiem partneriem organizēja “Jaunuzņēmumu nometni Rīga-Kembridža”, kuras kulminācija bija vienas nedēļas intensīva uzņēmējdarbības treniņprogramma Kembridžā, Lielbritānijā. Programmas pirmajā modulī, kas norisinājās Rīgā no 2017. gada oktobrim līdz decembrim, dalībnieki – studenti un jaunie uzņēmēji – mācījās pieredzējušu lektoru nodarbībās, tikās ar Latvijas uzņēmējiem un strādāja ar mentoriem, komandās gatavojot savu biznesa ideju realizācijas plānus un prezentācijas. Dalībnieki, kuri sekmīgi izturēja pirmā moduļa programmu, tika uzaicināti piedalīties otrajā modulī, kas tika aizvadīts Kembridžā no 2018. gada 22.-27 janvārim.
Kembridžas Universitātes King's College
Kembridžas modulī piedalījās 20 Latvijas jaunieši (LU un Ventspils Augstskolas studenti, Rīgas Tehniskās universitātes absolvente, jaunie uzņēmēji – no Venstpils, Cēsīm, Tukuma, Lielvārdes un Rīgas, kā arī viens jaunais latviešu uzņēmējs Anglijā) ar 13 biznesa idejām un 7 mentori (no LU, Rīgas Ekonomikas augstskolas, Rīgas Juridiskās augstskolas, Latvijas Izgudrotāju biedrības). Projektu autori dodas uz Kembridžu, lai turpinātu darbu komandās pie savu biznesa ideju izstrādes, ar mentoru palīdzību uzlabotu savas prezentācijas, kā arī klātienē iepazītos ar Kembridžas pilsētas unikālo uzņēmējdarbības un inovāciju ekosistēmu.
LU studenti un mentori ar profesoru Alanu Barelu pie Judge Business School
“Neapšaubāmi šī sadarbība ir veiksmes stāsts par zināšanu pārnesi un atbalstu jaunuzņēmumu veidošanā un attīstībā, kas ir būtiski jebkuram Latvijas jaunajam uzņēmējam. Svarīgi, ka šajā procesā ir iesaistījušās arī Latvijas vadošās augstskolas uzņēmējdarbības vadības jomā,” tā par nometni rezumē LU BVEF prof. Andris Deniņš.
Studenti trenē savas prezentācijas
Nometnes iniciators, ilggadējais sadarbības partneris Kembridžā profesors Alans Barels (Alan Barrell), kurš ir uzņēmējs un jaunu projektu attīstītājs, sagatavoja augsni ļoti intensīvai programmai, uzaicinot un motivējot piedalīties virkni Kembridžas uzņēmēju un biznesa līderu, kuri vadīja tematiskas nodarbības, dalījās savā uzņēmējdarbības pieredzē, mentorēja Latvijas jauniešus un uzņēma vizītēs savos biznesa centros un reiz pat arī savās mājās. Starp mentoriem bija vairāki ļoti pazīstami un pieredzējuši Anglijas uzņēmēji – Jack Lang (viens no Raspberry Pi dibinātājiem, pasniedzējs Kembridžas Universitātē, grāmatas "The High-tech Entrepreneur's Handbook: How to Start and Run a High-tech Company" autors), Walter Herriot (intervija YouTube), David Gill (St. John’s Innovation Centre direktors), Polijas un Somijas biznesa pārstāvji Kembridžā, attiecīgi Karolina Zapadka un Jans Storgards, virkne ekspertu un uzņēmēju dažādās jomās – Lynn Martin, Jeremy Sosabowski (jaunuzņēmuma AlgoDynamics dibinātājs), Mark Layzell, Bill Munday (Blendology dibinātājs). Kopumā programmas darbā ar Latvijas jaunajiem uzņēmējiem iesaistījās vairāk kā 20 Kembridžas eksperti, uzņēmēji un mentori.
Krisa Lamaisona nodarbībā par tirgus izpēti
Milzīgu atbalstu programmas norisei sniedza Marcia Baldry, pārstāvot Anglia Ruskin University, kas nodrošināja gan telpas programmas norisei, gan iesaistīja vairākus no saviem ekspertiem. Nometnes dalībniekiem vizīšu dienā bija iespēja apmeklēt un iepazīties ar St. John Innovation Centre, produktu prototipēšanas pasaules līmeņa uzņēmumu Cambridge Design Parnership un biznesa inkubatoru Barclays Eagle Labs. Neaizmirstamus iespaidus atstāja vizīte Kembridžas Universitātei piederošajā Madingley Hall pilī.
Apmeklējot Cambridge Design Partnership
Nozīmīga bija
informācija par jaunu inovatīvu projektu finansēšanas iespējām, tā saucamo
alternatīvo jeb pūļa finansēšanu. Šis finansēšanas veids pēdējos gados pasaulē
ļoti strauji attīstās. Viens no vadošajiem pētniekiem par šo jautājumu ir latvietis
Dr. Elvijs Sarkans, kurš ilgus gadus strādā Kembridžā, uzņēmumā TAB. Nometnes
dalībniekiem Elvijs Sarkans pastāstīja par biznesa alternatīvās finansēšanas
attīstību pasaulē un uzņēmuma TAB piedāvātajām pūļa finansējuma analīzes iespējām,
kas pieejamas ikvienam.
Deivids Gils stāsta par St. John's Innovation Centre
Jāatzīmē, ka Kembridžas moduļa darbā iesaistījās arī Latvijas vēstniecības Lielbritānijā pārstāve Katarina Plātere un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Lielbritānijā Guntis Rubīns. Viņi pauda Latvijas valsts ieinteresētību Latvijas augstskolu un jaunuzņēmumu tālākās sadarbības attīstībai ar Kembridžas pilsētas biznesa un akadēmiskajām institūcijām, jaunu biznesa iespēju attīstībai ar Lielbritāniju.
Ciemojoties pie Raspberry Pi dibinātāja Džeka Langa
Vienlaikus ar “Jaunuzņēmumu nometni Rīga-Kembridža” Alana Barela vadībā Kembridžā
norisinājās arī līdzīga nometne Ķīnas studentiem no Šanhajas Mākslas akadēmijas.
Lai veicinātu ideju apmaiņu un starpkultūru pieredzi, tika noorganizētas vairākas
tikšanās Latvijas un Ķīnas jaunajiem uzņēmējiem. Nometnes noslēguma svinīgais
vakariņu pasākums vēsturiskajā Kembridžas Universitātes Madingley Hall pilī
abām grupām bija kopīgs, kura laikā LU BVEF lektore Kristīne Bērziņa deklamēja
latviešu dzeju, bet Ķīnas pārstāve izdziedāja tradicionālu dziesmu no ķīniešu
operas repertuāra, savukārt Andris Deniņš visu Latvijas grupu ievadīja “Pūt
vējiņi” dziesmas izpildīšanā. Profesors Alans Barels uz šo svinīgo pasākumu
bija uzaicinājis arī Kembridžas pilsētas mēru George Pippas kungu, ar kuru
kopīgi pasniedza diplomus visiem dalībniekiem. Mēra kungs apliecināja savu
atbalstu starpvalstu augstskolu sadarbības attīstībai ar Kembridžu.
Andris Deniņš, Kembridžas mērs George Pippas un Alans Barels svinīgajā vakariņu pasākumā
Nometni organizē biedrība “CONNECT Latvija” sadarbībā ar profesoru Alanu Barelu, Latvijas augstskolām, Anglia Ruskin University un citiem partneriem. Biedrības mērķi ir sekmēt uzņēmējdarbību un inovācijas Latvijā, kā arī iedrošināt izgudrojumu valorizāciju. Ar projektu “Jaunuzņēmumu nometne Rīga-Kembridža” biedrība aicina jaunos Latvijas talantus būt aktīviem uzņēmējdarbībā, un palīdz ikvienam ieraudzīt un noticēt savām iespējām uzņēmējdarbībā, gan sociālajā, gan komercdarbības plāksnē.
Fināla piču pasākuma pirmās vietas ieguvēju komanda saņem diplomu no Alana Barela
Jebkurš interesents par jaunuzņēmumu veidošanu, finansēšanas iespējām un attīstību var griezties Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē pie profesora Andra Deniņa. E-pasts: [email protected].
12. novembrī Rīgas Ekonomikas augstskolā norisinājās Iesācējuzņēmumu nometnes Rīga-Kembridža biznesa ideju konkurss “Lāča miga”, kurā vairākas topošo uzņēmēju komandas sacentās par iespēju nākamā gada sākumā piedalīties nometnes otrajā daļā Kembridžā, Lielbritānijā. Šajā pilsētā 20 studentiem un viņu mentoriem būs iespēja nedēļas garumā iegūt jaunas zināšanas, kura sniegs lektori, uzņēmēji un pasaules inovāciju līderi.
Rīgas programmā studenti attīstīja savas biznesa idejas desmit praktiskās nodarbībās par uzņēmējdarbības pamatiem. Idejas, ko studenti prezentēja, piedāvāja inovatīvus risinājumus dažādām nopietnām sabiedrības problēmām: kā ātri atrast brīvu autostāvvietas vietu pilsētas centrā, kā darba devēji varētu vēl efektīvāk atrast labākos darba ņēmējus un ar viņiem sadarboties, kā pasākumam piesaistīt lielu līdzjutēju auditoriju, kā bērniem un jauniešiem uzlabot fizisko veselību un garīgo izaugsmi, pielietojot pasaules labākās metodes, kuras Latvijā līdz šim nav izmantotas.
Projekta Latvijas posmā uzvarēja studenti Aleksandrs Hrisanfovs un Mariks Kosarenko ar ideju “LOCUS” – iespēju atrast izdevīgāko autostāvvietu pilsētas centrā. Viņiem no nometnes rīkotāju puses tiks nodrošināts finansiāls atbalsts Kembridžas apmeklējumam, savukārt pārējie ieinteresētie dalībnieki turp dosies par saviem līdzekļiem.
Projektu prezentācijas laikā aktuālākie jautājumi no vērtētāju puses bija ideju autoriem piešķiramais budžets, investoru ieguvums no projekta, klientu segmenta pamatojums un “plāns B”, ja pirmais biznesa modelis nedarbosies. Šie ir būtiski jautājumi, kuri jāņem vērā ikkatram topošajam un esošajam uzņēmējam – tos uzdos jebkurš investors.
Biznesa idejas vērtēja pieredzējusi žūrija, kuras priekšsēdētājs Egons Liepiņš, AS “BDO Latvia” izpilddirektors, dalībniekus raksturo šādi: “Ideju autori to attīstīšanā un noformēšanā ļoti īsā laikā ir veikuši pamatīgu darbu. Centība, entuziasms, ticība panākumiem, neatlaidība - tā īsi un precīzi var raksturot šo nometni. Labs paraugs, kā ātri un kvalitatīvi veicināt idejas attīstību tās pašā sākuma posmā. Nometnē attīstītās idejas piedāvā risinājumus harmoniska dzīves veida ieviešanai, cilvēku ikdienas uzlabošanai. To dara jaunieši, mūsu nākamie uzņēmēji, ar skatu uz nākotni, ar izpratni par to, kas vajadzīgs sabiedrībai.”
Žūrijā bija arī Juris Vaskāns, AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” valdes loceklis, kurš pastāvēja par to, ka biznesa idejām Latvijā jābūt tendētām uz strauju attīstību kā nacionālā, tā arī starptautiskā mērogā. Vēl žūrijas locekļu vidū bija Anna Andina, “Baltikums Bank” AS sabiedrisko attiecību speciāliste, Ivo Jēkabsons, “Charity Bank” vadītājs, Andris Deniņš, Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla pārstāvis, kā arī nometnes organizatori – Madara Māra Irbe, Elmārs Baltiņš un Kārlis Purmalis.
Nometnes dalībnieki līdz braucienam uz Kembridžu turpinās pilnveidot savas idejas ar dažādu nozaru mentoru palīdzību. Tas būs iespējams, pateicoties projekta atbalstītājiem –“Baltikums Bank” AS un “Attīstības finanšu institūcija Altum” AS. Nometni rīko biedrība CONNECT Latvia. Projekts tiek īstenots katru gadu - nākamgad rudenī norisināsies nometnes trešā sezona, uz kuru aicināti pieteikties visi interesenti.
Komanda ar ambiciozo ideju kā atvieglot parkošanos pilsētā - "LOCUS".
Biznesa ideja, kas padara komunikāciju starp frīlanceriem un darba devējiem efektīvāku - "iJobs".
Biznesa idejas "MM Health" - bērnu un jauniešu mugurkaula veselībai, un "Strong Support" - rekrutējami fani sportistu atbalstam.
Kopā ar inovatoru un izgudrotāju Rimi Vaitku mums bija iespēja piedalīties KIC InnoEnergy KICkoff sacensībās. Šis konkurss norisinās otro gadu, tajā ir aicināti piedalīties biznesa ideju autori no Bulgārijas, Kipras, Horvātijas, Čehijas, Igaunijas, Grieķijas, Ungārijas, Lietuvas, Latvijas, Polijas, Rumānijas, Slovākijas un Slovēnijas ar projektiem ilgstspējīgas enerģētikas jomās.
Ar projektu "Peldošā sala LUCKY DUCK" iekļuvām pusfinālā, kas norisinājās Kauņā, Lietuvā, no 30. jūnija līdz 5. jūlijam. Kā vērtīgāko ieguvumu uzskatām "piča" apmācības divu dienu garumā igauņu eksperta Gleba Maļceva vadībā. Apmācībās netika izmantoti ierastie slaidi un projektors, viss notika diskusiju formātā ar dalībnieku aktīvu iesaistīšanos. Ikvienam bija iespēja vairākas reizes prezentēt savu projektu un saņemt atgriezenisko saiti gan no Gleba, gan citiem dalībniekiem. Daži no būtiskiem prezentācijas elementiem: acu kontakts ar auditoriju, teikumu uzbūve un pārejas (transition - sasaiste, pāreja no viena teikuma uz nākošo), atslēgas vārdi.
Beigās izstrādājām savu perfekto "piču" 4 minūtēm, ar slaidiem:
Finālā tomēr neiekļuvām, bet citās reizēs gribētos redzēt plašāku pārstāvniecību no Latvijas startapiem.
Elmārs Baltiņš, Rims Vaitkus